Yamaha Tenere XT660Z wozi życie!!!

Minęły cztery miesiące odkąd na ulice Warszawy wyjechał Moto-Ambulans Yamaha Tenere XT660Z. Motocykl sprawdza się na ulicach niosąc pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych. Projekt „Wioząc życie” Fundacji Jednym Śladem, nabiera tempa.

Przez ostatnie cztery miesiące Moto-Ambulans Yamaha Tenere XT660Z budził wielkie zainteresowanie na ulicach Warszawy. Dla zwykłego mieszkańca stolicy, wciąż ogromną nowością jest pojawiający się ratownik medyczny na motocyklu, zamiast typowej karetki pogotowia. Jednak to dopiero początek. Każdy projekt potrzebuje czasu na doszlifowanie i przełamanie barier związanych z obawą przed nieznanym, czym niewątpliwie jest Moto-Ambulans. Podstawowym pytaniem, pojawiającym się w głowach obserwatorów, jest zawsze „Co może zrobić ratownik nie mający do dyspozycji całego zaplecza medycznego karetki wraz z jej możliwościami transportowymi?”. Możliwości są ogromne, a najważniejsza to dotarcie w bardzo krótkim czasie do poszkodowanego i podtrzymanie uciekającego życia, co jest głównym celem projektu „Wioząc życie” realizowanego przez Fundację Jednym Śladem przy wsparciu i współpracy z firmą Yamaha.

Dzięki firmie 3M, Moto-Ambulans otrzymał wyraźne oznakowanie, związane z pojazdami tego typu. Motocykl pokryty folią odblaskową o wdzięcznej nazwie Zumba (typ 3110), jest widoczny z dużych odległości. Pojazd został wyposażony w zestaw medyczny PSP R1 oraz defibrylator AED FRx marki Philips. Zespół ratunkowy powiększył się o dwóch ratowników: Piotra Sobocińskiego i Wojciecha Szczygielskiego, którzy z sukcesem zakończyli szkolenia potrzebne do wykonywania swoich obowiązków oraz otrzymali odpowiednie certyfikaty potwierdzające . Obecnie zespół ratowników liczy: 7 osób.

Odpowiednio przygotowany motocykl i silny zespół, patrolują ulice Warszawy udzielając pomocy każdemu, kto jej w danym momencie potrzebuje. A w najbliższym czasie Moto-Ambulans będzie transportował krew ulicami stolicy.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Moto-Ambulans Yamaha Tenere, brał udział w wielu wydarzeniach miejskich i społecznych. Był wszędzie tam, gdzie potrzebowano wsparcia grupy ratowniczej Fundacji Jednym Śladem. Aby przyzwyczaić społeczeństwo do obecności Moto-Ambulansu na ulicach stolicy, wziął udział w organizowanej przez Tramwaje Warszawskie, 4 edycji ogólnopolskiej kampanii „Bądźmy razem bezpieczni”, gdzie swoją sylwetką zachwycał wszystkich uczestników. Był także widoczny podczas organizowanego przez Fundację Jednym Śladem przejazdu ulicami Warszawy ponad 700 motocykli, w ramach happeningu, zatytułowanego „Świeć przykładem nocą”, mającego na celu ukazanie użytkownikom dróg sensu używania materiałów odblaskowych podczas przemieszczania się ulicami wieczorami oraz nocą. Moto-Ambulans Yamaha Tenere prowadził kolumnę motocykli. W materiałach odblaskowych firmy 3M oraz z włączoną sygnalizacją świetlną, Yamaha ukazywała istotę pomysłu, wykreowanego przez członków Fundacji. Jednak z punktu widzenia motocyklistów, najbardziej istotnym momentem była obecność Moto-Ambulansu podczas, przeprowadzanego przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji crash testu, w którym wykorzystano samochód osobowy i motocykl. Świadomość istnienia i rozwoju pomysłów, związanych z szybkim transportem ratowników drogowych w naszym kraju, jest dla motocyklistów bardzo krzepiąca.

Motocykliści, ratownicy Moto-Ambulansu Yamaha Tenere ze swoim wsparciem pojawiają się w miejscach spotkań innych motocyklistów. W tym roku zabezpieczali od strony medycznej spotkanie Polskiego Klubu Hondy Hornet, organizowanego przez firmę Liberator – dealera motocykli Harley-Davidson – American Day związanego z motoryzacją amerykańską oraz Scooter Weekend Polska, wydarzenie legendarne dla każdego miłośnika niskich pojemności. Stanowili także wsparcie dla firmy Moto Italia, dealera jednośladów występujących pod włoską flagą, który hucznie świętował wejście w życie przepisów zezwalających poruszać się jednym śladem o pojemności do 125ccm, posiadaczom prawa jazdy kategorii B. Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z motoryzacją pojawia się chęć pokazania nowości, także w ratownictwie drogowym. Moto-Ambulans Yamaha Tenere jest nowością na polskich drogach dlatego jako wsparcie pojawił się także na organizowanej Stacji Mercedesa pt. „Bądźmy bezpieczni na drodze” oraz w Wojskowym Instytucie Medycznym podczas pokazów związanych z medycyną pola walki.

Wielu użytkowników jednośladów na pewno pamięta wydarzenie gdzie dwóch małych, ale bardzo odpowiedzialnych chłopców, w okolicach Poznania uratowało życie motocykliście, który uległ wypadkowi drogowemu. Wśród motocykli wiozących ich wdzięcznych użytkowników, nie mogło zabraknąć Moto-Ambulansu z przedstawicielem ratowników drogowych. Wdzięczność za postawę młodych ludzi na pewno zmotywuje innych do niesienia pomocy jej potrzebujących.

Wraz z zakończeniem lata i rozpoczęciem roku szkolnego na warszawskim Ursynowie, Zarząd Dróg Miejskich, Burmistrz Dzielnicy Ursynów oraz Fundacja Jednym Śladem, zorganizowali III Bezalkoholowy Piknik Motocyklowy „Jeden Ślad, Jedna Droga, Jedno Życie”. Tu również pojawił się Moto-Ambulans a grupa ratownicza Fundacji wspierała wydarzenie nie tylko od strony organizacyjnej ale także zabezpieczała je od strony ratowniczej. Podczas Pikniku Moto-Ambulans Yamaha Tenere brała udział w pokazie ratownictwa drogowego, który zgromadził bardzo dużą liczbę obserwatorów. „Bardzo nas cieszy coraz większe zainteresowanie tym motocyklem. Poprzez obecność na imprezach motocyklowych, piknikach i innych inicjatywach społecznych , uświadamiamy społeczeństwu znaczenie i potrzebę istnienia tego typu rozwiązań w ratownictwie drogowym” – powiedział Krzysztof Rzepecki – Prezes Fundacji Jednym Śladem.

Sezon motocyklowy trwa a przed Moto-Ambulansem zapewne pojawi się jeszcze nie jedno wyzwanie. Grupa ratownicza zbiera doświadczenia i szkoli silną kadrę. Przy solidnym mechanicznym wsparciu staje się to o wiele prostsze.

Crash test PIMOT 2 Medycyna Pola Walki Defibrylator AED Crash test PIMOT 1 It's your live just take it Crash test PIMOT 3Moto Italia - wsparcie ratownicze podczas pikniku