Yamaha Tenere XT660Z wiezie życie!!!

Wraz z początkiem maja na ulice Warszawy wyjechał Moto-Ambulans Yamaha Tenere XT660Z, który „wiezie życie” osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Dociera do nich szybciej niż karetka, dzięki temu pomoc udzielana jest już w pierwszych chwilach, tuż po wystąpieniu wypadku.

Od początku maja mieszkańcy Warszawy mogą obserwować na ulicach stolicy Moto-Ambulans Yamaha Tenere XT660Z przystosowany do ratowania osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Motocykl wykorzystywany jako narzędzie ratunkowe, daje możliwość dotarcia do osób potrzebujących w tempie szybszym niż w przypadku ambulansów samochodowych. Ponadto jednoślad doskonale sprawdza się na zakorkowanych ulicach oraz wszędzie tam, gdzie przejazd większymi pojazdami jest utrudniony i rozciągnięty w czasie. W sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, najczęściej o powodzeniu akcji decydują sekundy i minuty. Szanse na przeżycie poszkodowanego wzrastają znacznie, jeżeli pomoc medyczna udzielona zostanie, zanim do miejsca zdarzenia dotrze załoga specjalistycznego ambulansu. Odpowiednio mocny silnik, idealne gabaryty i wyważenie motocykla, dają duże możliwości wykorzystania takiego pojazdu w trudnych warunkach, tj. miejskich korkach ale także na krajowych trasach. Moto-Ambulans wyposażony został w profesjonalne kufry zawierające niezbędny do udzielenia pierwszej pomocy sprzęt medyczny oraz odpowiednie oznakowanie, sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, wszystko po to aby był dobrze widoczny i słyszany.

Tym samym Fundacja Jednym Śladem, powstała w 2010 roku organizacja zrzeszająca ludzi stawiających sobie za cel poprawę bezpieczeństwa na drogach, rozpoczęła najważniejszy etap swojej działalności. Dzięki hojności, poważnemu i profesjonalnemu podejściu do kwestii życia ludzkiego firmy Yamaha Motor Middle Europe, Fundacja stała się posiadaczem pierwszego motocykla wspierającego ratowanie życia ludzkiego. Ambitny projekt Fundacji, zatytułowany „Wioząc życie”, został oficjalnie uruchomiony.

Projekt „Wioząc Życie”, inicjatywa miłośników dwóch kółek, członków Fundacji Jednym Śladem oraz firmy Yamaha, skupia ochotniczą kadrę wysoko wykwalifikowanych motocyklistów przeszkolonych w celu niesienia pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych. Są to osoby przedkładające niesienie pomocy poszkodowanym nad potrzeby własne. Zespół składa się z 5 ratowników: Krzysztofa Rzepeckiego, Michała Klucza, Marty Całki, Marioli Szlęzak oraz Grzegorza Wiśniewskiego. Ewenementem na skalę kraju jest to, że w zespole ratunkowym znalazły się dwie kobiety-motocyklistki, przeszkolone w zakresie prowadzenia karetki. Są to: Mariola Szlęzak i Marta Całka. Swoją postawą pokazują że, pomimo słabszych warunków fizycznych w porównaniu z mężczyznami, można nieść pomoc potrzebującym. Każdy mężczyzna dosiadający motocykla wie co oznacza duża moc silnika połączona z dociążoną wypełnionymi kuframi ramą. Tym bardziej, panie zasługują na podziw i pełen szacunku ukłon w ich stronę. Znajdujący się w ciągłej gotowości ratownicy-wolontariusze, którzy wzorem strażaków posiadają uprawnienia pozwalające na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych, korzystają z jazd doszkalających podnoszących ich umiejętności. Wszystko na drodze do osiągnięcia perfekcji w niesieniu pomocy potrzebującym.

Od pierwszej chwili odpowiednio oznakowany pojazd wzbudza duże zainteresowanie na ulicach Warszawy, tak wśród społeczeństwa jak i ekip ambulansów czterokołowych. Już kilka razy ratownicy-wolontariusze mieli okazję pomóc potrzebującym, zanim do miejsca zdarzenia dotarła karetka pogotowia. Moto-ambulans Yamaha Tenere XT660Z podczas swojej krótkiej lecz intensywnej działalności uczestniczył także w kilku imprezach, gdzie wielu odwiedzających mogło przekonać się o jego przeznaczeniu i ogromnym znaczeniu dla ratowania życia ludzkiego. 9 maja 2014 roku FJŚ zorganizowała II paradę „Świeć przykładem nocą”. Akcja polegała na przejeździe motocyklistów ulicami Warszawy, w kamizelkach odblaskowych, między innymi przez wygaszony Most Poniatowskiego. Parada miała na celu uświadomienie jak duże znaczenie ma odpowiednie odblaskowe ubranie motocyklisty. Kolumnę motocykli prowadził moto-ambulans Yamaha Tenere XT660Z. Natomiast 17 maja 2014r można było podziwiać Tenere w pokazie testu zderzeniowego motocykla z samochodem, przeprowadzonym w Przemysłowym Instytucie Motoryzacyjnym. Tam również wzbudzała duże zainteresowanie służb ratowniczych, policji oraz pozostałych uczestników wydarzenia.

Ogromne zaangażowanie Yamaha Motor Middle Europe i właściwe podejście do kwestii związanych z życiem ludzkim powinno stanowić przykład dla świata biznesu w naszym kraju. Fundacyjni ratownicy-wolontariusze chcą pomagać, ratować, jechać na wezwanie potrzebujących ….. potrzebne są motocykle. Moto-Ambulans to szybka i skuteczna pomoc przedmedyczna dla poszkodowanych w wypadkach drogowych. To wsparcie dla załóg Ambulansów Medycznych. To pojazd wiozący życie, nadzieję i fachowe wsparcie wszystkim tym, którzy ich najbardziej potrzebują, dla których minuty oczekiwania przeciągają się w wieczność.

Szkolenie (5 of 5) Szkolenie (4 of 5) Szkolenie (3 of 5) Szkolenie (2 of 5) Szkolenie (1 of 5) Kamizelka odblaskowa Ratownika Defibrylator AED 2014.05.17 Yamaha Moto-Ambulans Crash test PIMOT (6 of 6) 2014.05.17 Yamaha Moto-Ambulans Crash test PIMOT (5 of 11) 2014.05.17 Yamaha Moto-Ambulans Crash test PIMOT (1 of 6)