Wioząc życie – Yamaha Tenere XT660Z

Grudzień to zawsze miesiąc podsumowań. Za nami pierwszy sezon z projektem „Wioząc życie”. Czas wykonać przegląd motocykla, spojrzeć krytycznym okiem na własne działania i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy MotoAmbulans pokonał 13 tys. kilometrów. Został nam przekazany ze stanem licznikowym 7 350 km, tymczasem sezon zamykamy licznikowymi 20 tysiącami. W tym czasie motocykl był bardzo często widywany na ulicach Warszawy. Mieszkańcy z zaciekawieniem obserwują jednoślad. Wzbudza on coraz to większe zainteresowanie a słowa uznania padają tak dla pomysłu, działań ratowników jak i pod adresem samego MotoAmbulansu. „Oby tak dalej! Tak trzymać! Jesteśmy z Wami!” – z nieukrywaną przyjemnością nadstawiamy ucha takim wypowiedziom, zdając sobie sprawę, że to głos społeczeństwa.

Ogromną część pracy, wykonaną przez ratowników i MotoAmbulans, stanowi transport krwi. W okresie jesiennym, podczas 67 wyjazdów, przetransportowano jej łącznie około 44 litrów. 23 spośród 67 wyjazdów realizowane były w tzw. kodzie „1” czyli „Na ratunek życia”. Żaden transport samochodowy nie pokona dystansu dzielącego szpitale położone na krańcach miasta, szybciej od MotoAmbulansu. Uliczne korki skutecznie spowalniają. W przypadku gdy liczy się każda minuta, motocykl wraz z ratownikiem objawiają się niczym posłańcy Najwyższego. W tej dziedzinie Tenere XT660Z sprawdziła się w 100% będąc dumą dosiadającego jej ratownika.

Ważnym wydarzeniem ostatnich miesięcy był pokaz ratownictwa Pokojowego Patrolu w Kwidzyniu, działającego pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, w którym Ratownicy Fundacji Jednym Śladem brali czynny udział. Wspólne ćwiczenia niosą ze sobą cenne doświadczenia. Kooperując z ekipami Straży Pożarnej, Policji i innych grup ratowniczych, nasi ludzie wykonywali ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym. Tematem przewodnim była katastrofa kolejowa z udziałem pojazdów kołowych. Uznanie dla ratowników, pełne podziwu spojrzenia kierowane w stronę motocykla ratunkowego generują wewnątrz fundacji energię potrzebną do przyszłych działań.

Ostatnim wydarzeniem tego roku, w którym brała udział Yamaha Tenere, były warszawskie Motomikołajki. 7 grudnia tego roku motocykliści z Warszawy i okolic urządzili dzieciom z kilku domów dziecka ogromną niespodziankę, organizując dla nich szereg atrakcji , podając dzieciakom serce na dłoni. Fundacja Jednym Śladem, jako organizator, czuwała nad sukcesem całego wydarzenia ale także zabezpieczała je przedmedycznie. W takiej sytuacji nie może zabraknąć MotoAmbulansu. Oświetlona niebieskimi sygnalizatorami Yamaha Tenere XT660Z zamykała korowód motocyklowej parady, doglądając niejako jego bezpieczeństwa.

Z uwagi na coraz trudniejsze warunki panujące na ulicach podczas późnojesiennej oraz zimowej aury, musieliśmy zaprzestać patrolowania ulic. Do tematu transportu krwi powracamy wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Przebieg motocykla jednoznacznie ukazuje potrzebę istnienia tego typu transportu w służbie społeczeństwu. Wraz z kolejnym sezonem motocyklowym czekamy na kolejne wyzwania. Grupa ratownicza ma czas na zebranie myśli i pogłębianie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszym mechanicznym wsparciem, Yamahą Tenere, zaopiekuje się mechanik, wymieniając płyny i wykonując niezbędny przegląd aby dalej mogła nam bezawaryjnie służyć.

1 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 4 3 2