SKURCZ MIEŚNI PODCZAS JAZDY MOTOCYKLEM

Skurcz mięśni – nic przyjemnego. Każdy z nas na pewno zna to paraliżujące uczucie. W czasie jazdy, szczególnie na długich trasach wielu kierowców doświadcza skurczu mięśni w nodze. Ból zazwyczaj jest nagły i może być bardzo silny, uniemożliwiający dalszą podróż.

Skąd się bierze skurcz? Powodem może być napięcie mięśni i długo utrzymywana jedna pozycja. Dotyczy to niewytrenowanych osób, ale i tych, którzy dbają o swoją kondycję fizyczną lecz zapominają o odpowiedniej diecie czy uzupełnianiu płynów. W życiu codziennym powinniśmy pamiętać o wyrównaniu elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Należy pić dużo wody, soki, stosować dietę bogatą w sód, potas i magnez. Bardzo ważny jest również sen.

Gdy złapie nas skurcz, należy zjechać na pobocze i rozmasować bolący mięsień. Tym sposobem damy też odpocząć innym mięśniom. Należy wyprostować nogę i w miarę możliwości nagiąć palce stopy do góry, w stronę kolana. To powinno pomóc w rozciągnięciu i rozluźnieniu mięśni łydki i przerwać ból. Jeżeli planujemy długą trasę, powinnyśmy pamiętać również o zaplanowaniu przerw. Takie skurcze mogą być o tyle niebezpieczne, ze zamiast skupić się na drodze, skupiamy cała uwagę na bolącej nodze. Może to powodować problemy ze zmianą biegów oraz opóźnioną reakcją w niebezpiecznych sytuacjach.

Starajmy się zapobiegać skurczom i sztywnościom mięśni. Przez niespodziewany, niechciany, nagły skurcz, tracimy koncentrację co może mieć tragiczne konsekwencje.

Autor: Agata Lewandowska