Zmarł Włodzimierz Kwas

Włodzimierz Kwas – ojciec współczesnych wyścigów motocyklowych, trzykrotny Mistrz Polski, działacz i dziennikarz motocyklowy odszedł od nas w niedzielę 29.01.2017. To ogromna strata dla całego świata motocyklowego.

Włodzimierz Kwas związał się z motocyklami w 1970 roku, a sportem motocyklowym zajął się trzy lata później. Zaczął od startu w trialu, następnie w motocrossie i enduro, aż trafił do wyścigów motocyklowych w 1976 roku. Podczas swojej kariery na torze zdobył trzy tytuły mistrza Polski oraz osiem wicemistrza. Od roku 1993 związał się z miesięcznikiem Motocykl i został dziennikarzem motocyklowym. Całe pokolenie obecnych 30-40-latków wychowało się na technicznych, merytorycznych i niezwykle ciekawych artykułach Kwasa. Miał 61 lat.

Na zdjęciu szczęśliwy konstruktor Włodzimierz Kwas z wreszcie ukończoną pierwszą partią SKM-ów 1/250.  Koła od MZ ETZ 250 – obręcze miały szerokość 1,85 cala. Na świecie w 250 stosowano już szersze felgi, więc SKM miał z przodu tylną oponę od 125, a z tyłu przednią od 250. Posiadał silnik motocrossowy CZ 513 o pojemności 250 cm3 i mocy 35KM przy 7.800 obr/min.
Źródło: http://histografy.pl/skm-1250/; Ścigacz.pl
  • Piotr Leitner

    Wczoraj, 8 lutego 2017 , pożegnaliśmy naszego Przyjaciela , wybitnego Kolegę. Włodek Kwas spoczął na Powązkach, na Cmentarzu Wojskowym. Włodek był utalentowanym na wielu polach związanych z motoryzacją, z motocyklami. Był wybitnym zawodnikiem, wielokrotnym mistrzem Polski w wyścigach motocyklowych, startował w wielu zawodach w Europie. Zorganizował i prowadził profesjonalnie produkcję motocykli wyścigowych SKM 250 . Organizował, prowadził, promował motocyklowe event’y. Wyszkolił wielu zawodników. Będąc przez wiele lat Redaktorem Naczelnym „Motocykla” doprowadził polską wersję tygodnika do najwyższego poziomu, twierdzę, że było to w tym czasie najlepsze pismo motoryzacyjne.W jego „wstępniakach” promował kulturę w ogóle a szczególnie mądrze pisał o kulturze jazdy. W piśmie oprócz artykułów o współczesnej, bieżącej technice, oprócz profesjonalnych testów motocykli, skuterów było wiele miejsca na krajowe wydarzenia, na artykuły o polskiej motoryzacji, historii i ludziach związanych z motocyklami . Pozostanie tu w naszej pamięci a tam niech śmiga po niebieskich torach ! RIP !!! http://histografy.pl/skm-1250/