„Jeden Ślad. Jedna Droga. Jedno Życie” 05.09.2015 r.

plakat_ursynow_2015
Zapraszamy na piknik motocyklowy „Jeden Ślad. Jedna Droga. Jedno Życie.”
5 września, godz. 10.00, ul. Komisji Narodowej 61, plac przed Urzędem Dzielnicy Ursynów, Warszawa.

Data 5 września to idealny termin do zorganizowania takiego właśnie projektu. Jest to czas powrotu z wakacji, czas rozpoczęcia nauki w szkołach i w związku z tym wzmożonego ruchu na drogach, szczególnie w skupiskach miejskich. Tak jak w latach ubiegłych impreza organizowana jest dla mieszkańców Ursynowa w centralnym punkcie dzielnicy na parkingu i terenie zielonym przy Urzędzie Dzielnicy. Akcja ma na celu promocję bezpieczeństwa ruchu drogowego, trzeźwość na drodze a także zwiększenie świadomości wszystkich grup użytkowników dróg – kierowców aut, motocyklistów, pieszych i rowerzystów. Dzięki wzajemnemu zrozumieniu tych grup możemy poprawić bezpieczeństwo na drogach! Akcja ma także promować wiedzę i umiejętności na temat udzielania pierwszej pomocy.

Przewidywany czas trwania imprezy to godz. 10.00 – 18.00. Planowana jest m. in.: parada motocykli głównymi ulicami Dzielnicy Ursynów, pokazy wyczynowej jazdy na motocyklu, konkursy z nagrodami dla najmłodszych, konkursy dla motocyklistów, konkursy dla wszystkich z wieloma atrakcyjnymi nagrodami. Po oficjalnym otwarciu imprezy odbędzie się parada motocykli, następnie pokazy freestyle motocyklowego, liczne wystawy o tematyce motocyklowej, wystawy sprzętu poprawiającego bezpieczeństwo motocyklisty, wiele atrakcji dla dzieci małych i dużych. Atrakcją będą również występy grup tanecznych oraz wokalnych z lokalnych domów kultury, szkół itp..

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo na drogach jest celem nadrzędnym, zwłaszcza w czasie rozpoczęcia roku szkolnego, dlatego podczas imprezy będzie kładziony szczególny nacisk na edukację bezpieczeństwa ruchu drogowego. W związku z tym organizatorzy szykują:
– stanowisko z alkogoglami (amerykański test trzeźwości) – wydzielona przestrzeń około 10 m2 gdzie ustawione zostaną pachołki, pomiędzy którymi osoby w alkogoglach będą musiały przejść bez potrącenia pachołków;
– symulator do zderzeń czołowych – urządzenie pozwalające uświadomić sobie, jak zachowuje się człowiek – kierowca lub pasażer – podczas zderzenia czołowego, przy stosunkowo niewielkiej prędkości jazdy;
– miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych – wydzielona przestrzeń, na której najmłodsi będą mogli zapoznać się z podstawowymi przepisami i zasadami ruchu drogowego oraz przejechać trasę wykonując różnego rodzaju ćwiczenia. To bardzo ważne, by edukację w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego rozpocząć od najmłodszych lat;
– pokazy pierwszej pomocy, ratownictwa, stanowiska z manekinami, na których zainteresowani będą mogli nauczyć się prawidłowego przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. O zdrowiu i życiu osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych mogą czasami decydować sekundy i prawidłowo udzielona pierwsza pomoc, często ratująca życie. Doświadczeni ratownicy nauczą mieszkańców Ursynowa odwiedzających piknik, jak wykonać zabiegi ratujące życie w pierwszych chwilach po wypadku, zanim na miejsce dotrą wyspecjalizowane służby.
Ponadto bardzo ważnym elementem spotkania będzie zbiórka krwi w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Kongres Polskich Klubów Motocyklowych „Motoserce”.
Atrakcyjność imprezy poprawi także przybliżenie społeczeństwu idei poruszania się jednym śladem oraz propagowanie turystyki motocyklowej. W związku z tym będą przewidziane dodatkowe atrakcje:
– wystawa zabytkowych motocykli
– prezentacja najnowszych modeli topowych motocykli

Chcemy, aby 5 września, w miłej atmosferze, całe rodziny ze szczególnym uwzględnieniem dzieci spędziły czas edukując się przez zabawę.