Yamaha Motor Polska przekazała motocykl ratunkowy

W ramach kontynuacji czteroletniej współpracy Yamaha Motor Polska przekazała Fundacji Jednym Śladem motocykl Tracer 700. Wyposażony w zestaw ratunkowy i homologowany jako pojazd ratownictwa medycznego od marca będzie pełnił służbę na ulicach Warszawy.

Tracer 700 jest już drugim motocyklem przekazanym przez polski oddział Yamahy Motor na potrzeby Fundacji Jednym Śladem. We flocie Fundacji od 2014 roku „pracuje” już XT660Z Tenere – motocykl, który dziś ma przejechane ponad 60 tys. km.

Oba pojazdy zostały przystosowane do potrzeb patroli medycznych i w tym celu wyposażone w zestawy ratunkowe obejmujące m.in. zestaw opatrunkowy, kołnierz ortopedyczny oraz zestaw do tlenoterapii i AED, lodówki do transportu sanitarnego oraz odpowiednią sygnalizację świetlno-dźwiękową.

We wszystkich miesiącach, w których dodatnie temperatury pozwalają na poruszanie się jednośladami, 24-godzinną służbę pełni na nich łącznie ośmiu motocyklistów posiadających uprawnienia kwalifikowanej pierwszej pomocy, w tym dwie kobiety i sześciu mężczyzn. To dzięki ich zaangażowaniu i poświęceniu oba Moto-Ambulanse niosą pomoc mieszkańcom Warszawy. Ratownicy na Yamahach codziennie realizują transport krwi i materiałów krwiopochodnych, a także wspierają klasyczne służby ratunkowe z Państwowego Systemu Ratownictwa w docieraniu na miejsca zdarzeń w czasie 2-3 krótszym niż tradycyjna karetka samochodowa.

Dzięki posiadanym umiejętnościom i wyposażeniu motocykli ratownicy są w stanie udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia załogi samochodowego ambulansu i przekazania poszkodowanego. Dodatkowo, Moto-Ambulanse wraz z grupą ratowników z Fundacji Jednym Śladem biorą udział w zabezpieczaniu medycznym wydarzeń dedykowanych motocyklom i innych.

Yamaha Tracer 700 to kompaktowy, zwrotny motocykl o sportowych osiągach i niezwykle intuicyjnym prowadzeniu. Długi, aluminiowy wahacz zapewnia rozstaw osi 1450 mm, a przednie i tylne zawieszenie zostały specjalnie dostosowane do charakterystyki modelu klasy Sport Touring.

Kompaktowa przednia owiewka, regulowana szyba i lekkie osłony dłoni skutecznie chronią górne partie ciała kierowcy przed wiatrem, a duży, 17-litrowy zbiornik paliwa zmniejsza częstotliwość tankowań na trasie.

Tracer 700 jest napędzany dwucylindrowym silnikiem o pojemności 689 cm3, który wykorzystuje technologię crossplane. Konfiguracja wykorbień wału co 270 stopni zapewnia asymetryczny schemat zapłonu gwarantujący mocne przyspieszenie oraz doskonałą trakcję, która przekłada się na ekscytującą jazdę. Z kolei liniowo przyrastający moment obrotowy dostarcza wyjątkowych osiągów.

Do celów służby w Fundacji Jednym Śladem motocykl został doposażony w gmole, crashpady, 20-litrowe kufry boczne, tylny bagażnik, regulowaną wysoką szybę, grzane manetki, lampy halogenowe oraz gniazdo zasilania 12V.

źródło: Yamaha Motor
fot.: Marcin Solarz