Przepisy drogowe

W Polsce z roku na rok przybywa motocyklistów Fudacja Jednym Śladem stara się o zmianę przepisów pod kątem środowiska Jednosladów by zwiększyc bezpieczeństwo na drodze oraz zmienić stosunek do kierujących tymi pojazdami.

Wśród wielu tematów, które mogłyby udogodnić współpracę motocyklistów i kierowców innych pojazdów są jest na przykład oznakowanie poziome. Zmiany w tej kwestii przyczyniłyby się do poprawy bezpieczeństwa, ale byłaby to również korzyść dla wszystkich kierowców jeżeli chodzi o codzienne spotkania na naszych ulicach.

Chcielibyśmy również by motocykliści być brani pod uwagę podczas projektowania nowych rozwiązań na drogach. Przeciwwypadkowe bariery energochłonne są zwykle zaprojektowane w taki sposób, aby samochód po uderzeniu w nie, „wracał” z powrotem na drogę. A motocykl? Samo wyobrażanie, co się dzieje z motocyklem i kierowcą po takim zderzeniu, boli.

Cała Europa debatuje o obowiązkach oraz zakazach, które maja obowiązywać motocyklistów. W wielu krajach weszły przepisy o ruchu drogowym. Jak się okazuje jest więcej udogodnień niż zakazów, które wręcz zachęcają do poruszania się jednośladem. Szczegóły w artykule:

http://www.scigacz.pl/Belgia,lubi,motocyklistow,przychylne,prawo,15896.html

Problemem w ostatnich latach okazały się również opłaty na polskich autostradach. Czy płacenie za motocykl tyle ile za samochód jest sprawiedliwe? Kwota pobierana za motocykl jest rażąco wysoka w porównaniu do opłat za przejazd innych pojazdów. Motocykle praktycznie nie powodują zużywania się nawierzchni jezdni ani nie są obciążeniem dla płynności poruszania się po autostradzie. Razem z Parlamentarnym Zespołem Miłośników Motocyli spotkaliśmy się by wspólnie walczyć w tym temacie. (Czytaj artykuł „Spotkanie w sejmie”)

Mamy ogromne nadzieje na wprowadzenie wielu zmian. Liczymy na to, ze nasze działania pomogą w dotychczasowych relacjach między motocyklistami, a przedstawicielami ministerstw i innych najważniejszych instytucji w naszym kraju.