Prostym Śladem – Prosto do celu

prostym sladem

”Prostym Śladem – Prosto do celu”

 

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w akcji ”Prostym Śladem – Prosto do celu”.

Podczas weekendów majowych, przy współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i Zarządu Dróg Miejskich, na wybranych stacjach paliw BP Europa SE, organizujemy akcje, której celem jest świadome przeciwdziałanie aby nietrzeźwy kierowca nie zasiadł na kierownicą pojazdu. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli otrzymać bezpłatnie alkotesty oraz wziąć udział w podstawowym szkoleniu z pierwszej pomocy. Akcje kierujemy głównie do kierowców jednośladów, ale zapraszamy również innych użytkowników dróg.

 

Daty i miejsca akcji:

9.05 Stacja paliw BP Kamyczek, Pieńków 89

16.05 Stacja paliw BP Słowik, ul. Toruńska 105

23.05 Stacja paliw BP Wesoła, ul.Trakt Brzeski 97

30.05 Stacja paliw BP Wilga, al. Krakowska/Malownicza

 

Krótka informacja o sytuacji nietrzeźwych kierowców na drogach.

Z roku na rok na naszych drogach przybywa motocyklistów. W 2015 roku ta liczba zwiększy się jeszcze bardziej dzięki ustawie, która pozwala osobom posiadającym uprawnienia kat. „B” poruszać się jednośladem do 125cm3. Warto więc przy tej okazji przypomnieć, że każdego kierowcę jednośladu obowiązują przepisy ruchu drogowego. Jeden z najważniejszych przepisów dotyczy prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (art. 45 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dn. 20.06.1997 roku. Dz.U. 2005.108.908 z późn. zm.). W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy nie przekracza 0,2 promila. Musimy jednak pamiętać, że każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo – ruchowej, ponieważ 90% informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Te alkohol zaburza najszybciej. Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę pojazdem mechanicznym.

W 2014 roku nietrzeźwi użytkownicy dróg uczestniczyli w 3 522 wypadkach drogowych, z czego spowodowali 2 579 wypadków, w których zginęły 363 osoby, a 2 971 osób zostało rannych. Samych zatrzymanych za jazdę po spożyciu było 141 203 osób.

Powstrzymanie chociaż jednej osoby przed zasiadaniem za kierownice, uchronienie w ten sposób chodź jednej osoby od śmierci jest warte każdego działania.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem (art. 178a k.k.) i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do 2 lat.

W razie uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem mechanicznym jest w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu, policja ma prawo do natychmiastowego zatrzymania prawa jazdy za pokwitowaniem (Prawo o ruchu drogowym, art. 135). Jeśli masz podejrzenia, że kierowca znajdujący się w Twoim obrębie jest nietrzeźwy, powiadom policję tak szybko, jak to możliwe, podając kolor i markę samochodu, numer rejestracyjny i kierunek, w którym nietrzeźwy kierowca zmierza. Gdy sam nie jesteś pewny swojej trzeźwości, skorzystaj z alkotestu lub udaj się do najbliższego Komisariatu Policji.

 

logotypy