Obowiązek noszenia elementów odblaskowych

widok kierowcy
W ten weekend w wielu miastach Polski rozpoczęły się ferie zimowe. W związku z tym chcemy przypomnieć, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Dotychczasowe zapisy ustawy – prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto pamiętać, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30-40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 120-160 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

„Dobrej jakości element odblaskowy powinien być widoczny w światłach reflektorów pojazdu z odległości 100-120 metrów. Przy prędkości 70 km/h samochód minie nas po około 6 sekundach, a przy prędkości 80 km/h o dwie sekundy wcześniej. Niestety wiele rozdawanych za darmo elementów odblaskowych to bezwartościowe gadżety reklamowe, które na drodze nie spełniają swojej roli. Nie mniej ważną kwestią jest odpowiedni stan techniczny oświetlenia w pojeździe – bez spełnienia i tego warunku również będzie niebezpiecznie” – mówi Maciej Kalisz prezes Fundacji „Jedź Bezpiecznie”.

Na tej współzależności koncentruje się Kampania Społeczna „Oświeceni”, którą prowadzi zaprzyjaźniona Fundacja „Jedź Bezpiecznie”. Rozpoczynające się właśnie na Mazowszu ferie zimowe były pretekstem do przygotowania kilku podstawowych zasad o używaniu elementów odblaskowych w formie slajdów, które przez dwa tygodnie będą emitowane na ekranach LCD Tramwajów Warszawskich. To kolejny przykład społecznego zaangażowania tej spółki w kwestie poprawy bezpieczeństwa na drodze. Od siedmiu lat Tramwaje Warszawskie prowadzą kampanię „Bądźmy Razem Bezpieczni”, której partnerem jest Fundacja Jednym Śladem oraz Fundacja „Jedź Bezpiecznie”.