MOTOSERCE 2018 – X edycja

Już po raz X odbyła się ogólnopolska akcja Motoserce, podczas której motocykliści w całej Polsce zbierali krew. Jej finał miał miejsce na warszawskim Targówku.

MOTOSERCE to akcja wynikająca z potrzeby serca i z chęci działania. – Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na brak tego cennego daru, jakim jest krew w polskich szpitalach oraz pragniemy propagować idee krwiodawstwa. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że krew jest towarem luksusowym i doskonale wiemy, jak bardzo jest nam potrzebna. Wiosna, a szczególnie lato, to czas, gdy brakuje jej najbardziej. Oddając ją regularnie, będziemy mieć moralne prawo oczekiwać jej w nagłych wypadkach.

Dlaczego krew jest taka ważna? Bo to jedyny lek, którego nie można wyprodukować sztucznie, a jest niezbędna do życia – transportuje w organizmie tlen i składniki odżywcze, pomaga wydalić z ciała szkodliwe elementy przemiany materii.

Podczas poboru krwi w punktach krwiodawstwa oddaje się jej 450 mililitrów – niecałe dwie szklanki. Dzięki zaangażowaniu ponad 80 klubów motocyklowych z całej Polski podczas czterech edycji Motoserca w latach 2009-2017 udało się zebrać 20.750 litrów krwi.