MotoAmbulans 50 000 km później…

_DSC0720 1
W ramach inicjatywy „Wioząc życie”, projektu Fundacji Jednym Śladem, został wcielony w życie pomysł motocyklowego ambulansu. Motocykl do zadań specjalnych, Yamaha Tenere XT660, dar od Yamaha Motor Polska, pierwszy raz wyjechał na warszawskie ulice w 2014 roku.

Projekt poszedł o krok dalej niż na początku zakładaliśmy i dzięki wsparciu Yamaha Motor Polska i Yamaha Motor Europe, otrzymaliśmy motocykl Yamaha Tenere XT 660. To uniwersalne i niezniszczalne enduro o doskonałej konstrukcji i lekkim, zgrabnym wyglądzie, dzięki wsparciu finansowemu Sponsorów i Partnerów, zdołaliśmy przystosować do potrzeb patroli medycznych i wspólnymi siłami powstał Moto-Ambulans. Moto-Ambulans, czyli hybryda motocykla i ambulansu, mogąca przedostać się z jednego końca zakorkowanego miasta na drugi, w 2-3 razy krótszym czasie niż klasyczna karetka samochodowa. Projekt spotkał się z wielkim zainteresowaniem i przychylnością zarówno służb ratunkowych, jak i obywateli, ekonomiczna i bardzo dobrze wykonana Yamaha Tenere to sprzęt zdecydowanie godny polecenia.

Warto zauważyć, że Moto-Ambulans nie ma na celu wyeliminowania klasycznych karetek pogotowia. Ma to być jedynie wsparcie dla działania służb ratunkowych, które ułatwi i przyspieszy czas, którego poszkodowany niestety nie ma zazwyczaj zbyt wiele i kazda sekunda jest tu ważna.

Moto-Ambulans na dziś dzień, ma przejechane ponad 50 000 km. Dystans ten, w 90% osiągneliśmy w mieście, od sierpnia 2014 roku, podczas różnych warunków pogodowych. Głównymi działaniami jakie obecnie spełnia Moto-Ambulans jest transport sanitarny krwi oraz materiałów krwiopochodnych, którego sprawna i szybka realizacja ma niejednokrotnie bardzo duży wpływ na stan zdrowia i życia osoby oczekującej. Moto-Ambulans pełni dyżur praktycznie 24h na dobę i tylko w wyjątkowych sytuacjach jest z tego dyżuru zwalniany. Obecnie Ambulansem jeżdzi dwóch ratowników posiadających uprawnienia kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Wolontariuszy, którzy będąc w stałym kontakcie z dyspozytorem, reagują błyskawicznie na zgłoszenia. W 2015 roku ilość transportów medycznych wzrosła o ponad 200%, w porównaniu do roku poprzedniego gdzie wyjazdów było 134. Sezon od marca do listopada 2015 roku dał nam 456 wyjazdów z transportem sanitarnym krwi oraz materiałów krwiopochodnych. Ponad połowa wyjazdów to były transporty w kodzie pilnym, czyli niezbędnym i natychmiastowym.

Niejednokrotnie również zdaża się, że Moto-Ambulans natrafia na zdarzenie podczas zwykłego przejazdu po mieście, gdzie dzięki posiadanym umiejętnościom oraz wyposażeniu motocykla mogą udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zabezpieczyć miejsce do chwili przybycia załogi klasycznego Ambulansu i przekazania poszkodowanego. Dodatkowe wyposażenie Moto-Ambulansu to 3 lodówki służące do transportu sanitarnego, a także podstawowy zestaw ratunkowy składający się z m.in. zestawu opatrunkowego, kołnierzy ortopedycznych oraz zestawu do tlenoterapii i AED. Tak uzbrojony pojazd wraz z profesjonalnym ratownikiem moze dotrzeć na miejsce zdarzenia jako pierwszy i udzielić niezbędnej pomocy.

Dodatkiem jaki Fundacja jednym Śladem wprowadziła w projekcie „Wioząc życie”, jest uruchomienie kanału YouTube, na którym zamieszczane są materiały video z niektórych przejazdów Moto-Ambulansu ulicami Warszawy. Oglądalność w najwyższych momentach dochodzi do ponad 100 000 widzów, a odzew w postaci komentarzy, maili i wiadomości docieracjących do Fundacji, świadczy o tym, że ludzie popierają nasz projekt w 100%. Można by żartować, że niektórzy czekają na kolejny film z nowych przejazdów niczyn na odcinek ulubionego serialu. Materiały umieszczane w serwisie YT są materiałami jedynie z przejazdów rejestrowanych jako pilne, co dodaje zapewne wiecej charakterystycznego poruszenia wśród oglądających.

Prócz codziennych działań transportowych i ratunkowych, Moto-Ambulans wraz z Grupą Ratowników Fundacji Jednym Śladem, bierze udział w zabezpieczeniach medycznych wydarzeń o tematyce motocyklowej i nie tylko. Podczas pikników, festynów i inyych wydarzeń, w których Moto-Ambulans bierze udział, kładziemy bardzo duży nacisk na propagowanie idei pierwszej pomocy, jak również propagowanie wszelkich działań mających poprawić bezpieczeństwo na drogach, z których korzystamy my wszyscy. Zarówno kierujący samochodami, rowerami, motocyklami czy jako piesi. Podczas kazdego spotkania z ludźmi, Moto-Ambulans wzbudza wielkie zainteresowanie, zarówno u starszych i młodszych, dla których zdjęcie przy Moto-Ambulansie jest obecnie również popularne co w wozie strażackim.

Widząc z jakim powodzeniem Moto-Ambulans wpisał się w potrzeby działań ratowniczych chciemy już od następnego sezonu stworzyć kolejny taki pojazd by mógł wesprzeć w działaniach zespół ratowników z Państwowego Systemu Ratownictwa.

Mamy nadzieję, że Yamaha Motor Polska, jak również Yamaha Motor Europe są zadowolone z działań jakie podjęła Fundacja Jednym Śladem w ramach projektu „Wioząc życie”, a dzięki naszej współpracy, którą chcemy rozwijać, idea dwukołowych pojazdów ratunkowych będzie jeszcze popularniejsza, tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy.

Przydatne linki:
MotoAmbulans na YT: https://www.youtube.com/c/FundacjaJednymSladem
MotoAmbulans na FB: https://www.facebook.com/MotoAmbulans

Autor: Agata Lewandowska