FJŚ na Światowych Dniach Młodzieży 2016

2016-08-02 21.48.40

W dniach 20.07. – 02.08. Grupa Ratownicza FJŚ oraz osoby, które w tych dniach tworzyły z nami zespół, brała udział w zabezpieczeniu medycznym warszawskich dworców: Centralnego oraz Wschodniego w ramach Światowych Dni Młodzieży. Zabezpieczenie odbyło się na zlecenie spółki Skarbu Państwa – Polskich Kolei Państwowych S.A.

Do działań wyznaczyliśmy 17 Ratowników KPP. Podczas długich dyżurów, doszło do kilkunastu zdarzeń. Ratownicy mierzyli się z omdleniami, upadkami, złamaniami oraz obrażeniami powstałymi na skutek incydentu z gazem pieprzowym. Wszyscy poszkodowani w poszczególnych przypadkach otrzymali profesjonalną opiekę medyczną. W kazdej sytuacji sprawna komunikacja z pracownikami dworców, pozwoliła na udzielenie szybkiej i skutecznej pomocy poszkodowanym. Śmiało możemy powiedzieć, że podróżujący udający się w różne strony świata, mogli czuć się bezpiecznie.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas, wkładali całe serce i siły w zabezpieczenie. Dzięki takim ludziom jak Wy, można realizować zadania, a otaczający nas ludzie – mogą czuć się bezpiecznie. Te podziękowania kierujemy do: Karoliny Zaperty, Ani Jastrzębskiej, Marleny Komudy, Beaty Matysek, Jacka Rabińskiego, Wojtka Podsiadło, Macieja Doryka, Łukasza Świątka, Macieja Godleś, Sebastiana Barcza, Piotra Sobocińskiego, Pawła Szpala, Krzysztofa Mazurka, Michała Kita, Sławomira Szor, Krzysztofa Bilskiego, Patryka Poczętego, Krzysztofa Rzepeckiego oraz Wiesława Godleś.

Bardzo dziękujemy firmie Max Harter, która wsparła nas sprzętem medycznym w postaci AED.

thumbnail_20160802_220845_1470385677741

Kilka słów o Światowych Dni Młodzieży 2016:

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) – spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lata, zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku. Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie festiwalu, skupiające młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas.
3 miliony pielgrzymów uczestniczyło w uroczystej Mszy Posłania, którą odprawił papież Franciszek.
187 – z tylu krajów przyjechali do Polski pielgrzymi, którzy uczestniczyli w ŚDM. Najwięcej zarejestrowanych młodych ludzi pochodziło z Polski oraz z Włoch. Gościliśmy młodych ludzi, m.in. z Ghany, Chin, Austrii, Wenezueli, Peru, Japonii, Włoch, Hiszpanii, Mołdawii, Francji, Czech, Grecji, Meksyku, Argentyny, Kongo, Indii, Węgier, Niemiec, Kanady, czy USA.
38 tys. funkcjonariuszy czuwało nad bezpieczeństwem wiernych. W tym ponad 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 9 tys. strażaków i ponad 800 funkcjonariuszy BOR.
700 – blisko tyle dodatkowych pociągów dla pielgrzymów uruchomiły spółki kolejowe zrzeszone w Grupie PKP oraz przewoźnicy samorządowi.